Szkolenia pracownikow ksiazki

Wędlinami określa się rozmaite wyroby mięsne powstałe z środka rozdrobnionego, z serii wędzonki to mięsne przetwory stworzone z osobnego kawałka peklowanego mięsa. Peklowanie to oraz proces technologiczny, który polega na oddziaływaniu solanki lub mieszanki peklującej na mięso. Efektem omawianego procesu jest zachowanie barwy i wytworzenie charakterystycznego mięsnego guście oraz aromacie. Hurtownie wędlin dzięki peklowaniu dokonują przedłużenia trwałości naszych wyrobów poprzez zahamowanie wzrostu bakterii chorobotwórczych i gnilnych. Dzięki temu klienci mogą dłużej cieszyć się smakiem ulubionych przetworów mięsnych bez obawy, że pomimo umieszczania w lodówce przedwcześnie się zepsują.

Drinkom z najciekawszych przetworów mięsnych wydawanych przez hurtownie wędlin jest typowa szynka, najczęściej pochodzenia wieprzowego. Szynka pozyskiwana jest z tylnej tuszy świni lub dzika, stanowi wyrób garmażeryjny oferowany jako materiał schłodzony bądź mrożony z kością lub bez. Prawidłowa barwa mięśni w szynce powinna kryć się w rozmiarze między jasnoróżowej po czerwoną, zaś tłuszcz pewno istnieć zabarwiony na biało, z poziomem śmietankowym lub różowawym. Drugim w pór najbardziej modnym wśród polskich konsumentów rodzajem wędliny jest słynna na pełnym świecie kiełbasa. Otóż klasyczna kiełbasa to nic dziwnego niż solone, zmielone mięso wieprzowe z dodatkiem przypraw oraz wprowadzone do osłonki celulozowej lub jelita.

Specyficzne warunki klimatyczne w bliskim kraju doprowadziły do ostatniego, iż w Polsce kiełbasę utrwalano poprzez wędzenie zamiast przez naturalny proces suszenia, kiedy w końcach śródziemnomorskich o mniejszej wilgotności powietrza. Niekiedy hurtownie wędlin mianem kiełbasy określały wyrób wędliniarsko-garmażeryjny powodujący nie tylko mięso wieprzowe, ale same znaczne domieszki mięsa innych zwierząt rzeźnych (np. wołowiny, koniny, jagnięciny, drobiu, królika, nutrii bądź osła). Powodem takich prac były względy ekonomiczne, albowiem wieprzowina uchodziła za kosztowny surowiec, dlatego jej brak uzupełniano innymi typami mięs. W niniejszy możliwość utrwalił żywy do ostatniej pory stereotyp głoszący, iż salami produkowane jest z oślego mięsa, frankfurterki robi się z nutrii, kabanos z koniny, zaś parówki zawierają mięso drobiowe.